Kategorie sklepu


Artykuły

Wybierz dział

Dane kontaktowe
Dbaj o zdrowie
tel.: (0) 728751776, godz. 8:00-16:00
Informacja handlowa
mail.: dbajozdrowie@interia.pl
więcej »
Zaloguj się

nie pamiętam hasła!
zarejestruj się

  • Do każdego zamówienia Klient otrzymuje dowód zakupu
  • Inpost - Paczkomaty
  • Darmowa wysyłka

Czarnuszka

CZARNUSZKA

Czarnuszka siewna to przede wszystkim źródło nienasyconych kwasów tłuszczowych – linolowego i linolenowego. Kolejnym składnikiem, który zasługuje na uwagę są olejki eteryczne. Poprawiają one nie tylko nastrój, ale również mają właściwości bakteriobójcze, a ich stosowanie poleca się osobom mającym problemy z prawidłowym funkcjonowaniem oskrzeli. Przyglądając się składowi czarnuszki nie można zapomnieć o witaminach i składnikach mineralnych – tj. witamienie E oraz witaminach z grupy B, karotenach, wapniu, magnezie, żelazie, sodzie, potasie, selenie oraz cynku.

Właściwości lecznicze

Stosowanie czarnuszki może przynieść pozytywne korzyści dla osób borykających się z wieloma dolegliwościami. Przede wszystkim polecana jest ona alergikom oraz osobom mającym problemy z odpornością. Udowodniono, że regularne przyjmowanie czarnuszki ma korzystny wpływ na układ immunologiczny, a więc stosowanie jej pomaga organizmowi eliminować pierwsze objawy grypy lub przeziębienia, a także może skuteczniej walczyć z objawami uczulenia.

 

Zawarty w niej tymochinon ma silne działanie antywirusowe, antybakteryjne oraz antygrzybiczne, regularne jego spożywanie może zapobiec przeziębieniom, grypom, infekcjom zatok, oskrzeli itp.

 

Do stosowania czarnuszki powinni również przekonać się anemicy – zawarte w niej związki podnoszą poziom hemoglobiny i erytrocytów, które są niezbędne do walki z tą chorobą.

Dla osób, które narażone są na promieniowanie, np. podczas radioterapii przydatną informacją może być fakt, że zapobiega ona uszkodzeniom wywołanym promieniami jonizującymi.

 

Z kolei dzięki regularnemu stosowaniu oleju z czarnuszki przez grupę astmatyków zaobserwowano poprawę u 80% badanych, zwiększyła się ich wydolność płuc, a także zniknął problem świszczącego oddechu. Po czarnuszkę powinny również sięgnąć osoby starsze, a także borykające się z nadwagą. Pomaga ona nie tylko obniżyć ciśnienie krwi, ale także hamuje wzrost homocysteiny, która  jest jedną z przyczyn rozwoju miażdżycy, zapobiega tworzeniu się kamieni nerkowych, działa przeciwwrzodowo, reguluje poziom cukru we krwi, a więc jest świetna dla cukrzyków, chroni przed uszkodzeniami wątroby i nerek, a także wykazuje działanie prewencyjne przed osteoporozą.

 

Oprócz pozytywnego działania na zdrowie czarny kminek wspaniale wpływa na wygląd naszej skóry. Stosowanie olejku z czarnuszki skutecznie pozwala leczyć trądzik, łuszczcę, grzybicę oraz atopowe zapalenie skóry, wysypkę, a także zmiany wywołane poparzeniami słonecznymi lub zakażeniem bakteryjnym. Przyspiesza również gojenie się ran tj. owrzodzeń, skaleczeń, zmian ropnych itp.


Czytaj również:

powrót »